Sr1106 over Three Mile Creek
Fair Condition20 years old3,200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | 200 Ft.s.jct.nc194 |
| Carries | Sr1106 |
| Crosses | Three Mile Creek |
| Coordinates | 35.97337, -81.99792 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 172.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,200 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110049 |