Sr1310 over Trivette Branch
Good Condition11 years old400 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | 0.9 Mi.w.jct.sr1312 |
| Carries | Sr1310 |
| Crosses | Trivette Branch |
| Coordinates | 36.23032, -81.95254 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 140.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2014) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110099 |