Sr1305 over Elk River
Poor Condition76 years old650 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | 1.5 Mi.n.jct.sr1306 |
| Carries | Sr1305 |
| Crosses | Elk River |
| Coordinates | 36.19136, -81.97207 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 141.7 ft (43.2 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 263.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 1979) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 650 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110101 |