Sr2012 over Betts Creek
Fair Condition74 years old1,900 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.3 Mi. S. Jct. Sr2013 |
| Carries | Sr2012 |
| Crosses | Betts Creek |
| Coordinates | 35.60245, -81.24048 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.7 ft (12.4 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 74.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,900 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350118 |