Sr1005 over Us321
Good Condition31 years old13,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.3 Mi. S. Jct. Sr2007 |
| Carries | Sr1005 |
| Crosses | Us321 |
| Coordinates | 35.59289, -81.25589 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 202.8 ft (61.8 m) |
| Max Span | 100.7 ft (30.7 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 957.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,000 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350315 |