Sr1880 over Smyre Creek
Fair Condition67 years old2,600 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.4 Mi. N. Jct. Sr1884 |
| Carries | Sr1880 |
| Crosses | Smyre Creek |
| Coordinates | 35.63921, -81.20520 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.7 ft (12.4 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 94.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1979) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,600 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350126 |