Sr1927 over Town Creek
Poor Condition60 years old150 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.1 Mi.e.jct.us321 Bus |
| Carries | Sr1927 |
| Crosses | Town Creek |
| Coordinates | 35.63763, -81.22127 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 103.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (1980) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350279 |