Us70 over Lyle Creek
Good Condition38 years old1,750 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.6 Mi. W. Jct. Sr1718 |
| Carries | Us70 |
| Crosses | Lyle Creek |
| Coordinates | 35.72071, -81.10882 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 137.8 ft (42 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 390.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,750 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 321 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350134 |