I40 Wbl over Lyle Creek
Fair Condition69 years old36,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 1.2 Mi. E. Jct. Sr1716 |
| Carries | I40 Wbl |
| Crosses | Lyle Creek |
| Coordinates | 35.72858, -81.12308 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 179.8 ft (54.8 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 553.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 36,500 (2020) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350178 |