Nc16 over Catawba River
Good Condition31 years old13,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.7 Mi. N. Jct. Sr1453 |
| Carries | Nc16 |
| Crosses | Catawba River |
| Coordinates | 35.82256, -81.19041 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 809.7 ft (246.8 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 3233.1 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,000 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350139 |