Sr1702 over Elk Shoal Creek
Good Condition39 years old650 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.4 Mi. S. Jct. Sr1700 |
| Carries | Sr1702 |
| Crosses | Elk Shoal Creek |
| Coordinates | 35.80147, -81.16979 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.7 ft (12.1 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 106.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 650 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350220 |