Sr1709 over I40
Poor Condition69 years old10,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.3 Mi. N. Jct. Sr1714 |
| Carries | Sr1709 |
| Crosses | I40 |
| Coordinates | 35.72153, -81.18633 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 259.8 ft (79.2 m) |
| Max Span | 73.8 ft (22.5 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 863.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,000 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350173 |