Nc16 over I40
Good Condition22 years old16,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.25 Mi. S. Jct. Nc16 Bu |
| Carries | Nc16 |
| Crosses | I40 |
| Coordinates | 35.72323, -81.20494 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 198.8 ft (60.6 m) |
| Max Span | 102.7 ft (31.3 m) |
| Deck Width | 93.2 ft (28.4 m) |
| Deck Area | 1721.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,000 (2021) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350341 |