Roadway over Co RT 1141 Stream
Poor Condition68 years old100 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Sumter |
| Location | 2.1 Mi NE Sumterville |
| Carries | Roadway |
| Crosses | Co RT 1141 Stream |
| Coordinates | 32.73736, -88.21677 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 74.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 006389 |