Roadway over Co RT 1141 Branch
Fair Condition68 years old100 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Sumter |
| Location | 4.9 Mi NE Sumterville |
| Carries | Roadway |
| Crosses | Co RT 1141 Branch |
| Coordinates | 32.73884, -88.16979 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 111.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 006390 |