Sr1809 over Ut To Hagan Fork
Good Condition13 years old280 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.4 Mi. E. Jct. Sr1807 |
| Carries | Sr1809 |
| Crosses | Ut To Hagan Fork |
| Coordinates | 35.66364, -81.13032 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 232.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 280 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 321 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350229 |