Sr1003 over Balls Creek
Fair Condition26 years old3,200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.5 Mi. S. Jct. Nc10 |
| Carries | Sr1003 |
| Crosses | Balls Creek |
| Coordinates | 35.67666, -81.09319 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 155.8 ft (47.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 465.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,200 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350352 |