Sr1848 over P&n Access Rr
Fair Condition61 years old5,400 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.1 Mi. N. Jct. Sr1844 |
| Carries | Sr1848 |
| Crosses | P&n Access Rr |
| Coordinates | 35.59836, -80.98136 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 365.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,400 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350278 |