Sr1835 over Lake Norman
Fair Condition56 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.6 Mi. N. Jct. Sr1837 |
| Carries | Sr1835 |
| Crosses | Lake Norman |
| Coordinates | 35.65236, -80.98415 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 56.8 ft (17.3 m) |
| Max Span | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 133.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350150 |