Sr2019 over Us321
Good Condition30 years old950 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 1.8 Mi. W. Jct. Sr1005 |
| Carries | Sr2019 |
| Crosses | Us321 |
| Coordinates | 35.61651, -81.28292 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 207.7 ft (63.3 m) |
| Max Span | 108.9 ft (33.2 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 557.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 950 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350319 |