Us321 Nbl over Nc10
Good Condition29 years old13,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 1.6 Mi. N. Jct. Sr2019 |
| Carries | Us321 Nbl |
| Crosses | Nc10 |
| Coordinates | 35.63623, -81.29791 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 120.7 ft (36.8 m) |
| Max Span | 116.8 ft (35.6 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 460 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,000 (2013) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350323 |