Sr1144 over Us321
Fair Condition30 years old3,800 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.1 Mi. E. Jct. Sr1008 |
| Carries | Sr1144 |
| Crosses | Us321 |
| Coordinates | 35.67978, -81.34011 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 193.9 ft (59.1 m) |
| Max Span | 96.8 ft (29.5 m) |
| Deck Width | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Area | 969.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,800 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350320 |