First Street SE over Barger Branch
Fair Condition29 years old50 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | .4mi.e.s.center St(nc127) |
| Carries | First Street SE |
| Crosses | Barger Branch |
| Coordinates | 35.69882, -81.34350 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Width | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Area | 46.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2002) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350363 |