Falling Creek Road over Falling Creek
Good Condition7 years old2,700 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.2 Mi.e.jct.nc127 |
| Carries | Falling Creek Road |
| Crosses | Falling Creek |
| Coordinates | 35.78477, -81.31524 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 387.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,700 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350327 |