46th AVE DR NE over Snow Creek
Good Condition10 years old550 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.3 Mi E Jtc W 45avepl Av |
| Carries | 46th AVE DR NE |
| Crosses | Snow Creek |
| Coordinates | 35.79169, -81.28426 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 76.8 ft (23.4 m) |
| Max Span | 73.8 ft (22.5 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 255.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 550 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350379 |