Sr1692 over Norfolk & Southern Rr
Fair Condition24 years old8,600 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.5 Mi. E. Jct. Sr1476 |
| Carries | Sr1692 |
| Crosses | Norfolk & Southern Rr |
| Coordinates | 35.71922, -81.25571 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 302.8 ft (92.3 m) |
| Max Span | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Width | 69.2 ft (21.1 m) |
| Deck Area | 1947.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,600 (2021) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350330 |