Sr1544 over Herman Creek
Poor Condition51 years old1,600 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.2 Mi. W. Jct. Sr1491 |
| Carries | Sr1544 |
| Crosses | Herman Creek |
| Coordinates | 35.72969, -81.24986 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 75.8 ft (23.1 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 175.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,600 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350277 |