Nc16 South over Sr1855 (e. Maiden Rd)
Good Condition19 years old12,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | .4 Mi.n.jct.nc 150 |
| Carries | Nc16 South |
| Crosses | Sr1855 (e. Maiden Rd) |
| Coordinates | 35.55893, -81.07726 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 97.8 ft (29.8 m) |
| Max Span | 93.8 ft (28.6 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 348.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,000 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350368 |