Nc16 over Reed Creek
Good Condition10 years old6,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.6 Mi.w.jc.sr1895 |
| Carries | Nc16 |
| Crosses | Reed Creek |
| Coordinates | 35.56847, -81.07498 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 174.9 ft (53.3 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 623.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,000 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350370 |