Us15 501 over Robertsons Creek
Fair Condition72 years old10,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.15 Mi. S. Jct. Sr1949 |
| Carries | Us15 501 |
| Crosses | Robertsons Creek |
| Coordinates | 35.71609, -79.17884 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 70.9 ft (21.6 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 216 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,500 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370017 |