Nc87/902 over Robertsons Creek
Good Condition9 years old7,300 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.5 Mi. S. Jct. Us64 |
| Carries | Nc87/902 |
| Crosses | Robertsons Creek |
| Coordinates | 35.71311, -79.18817 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 99.7 ft (30.4 m) |
| Max Span | 93.8 ft (28.6 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 416.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,300 (2018) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 621 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370061 |