Sr1012 over Us1
Fair Condition69 years old2,600 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.4 Mi. N. Jct. Sr1011 |
| Carries | Sr1012 |
| Crosses | Us1 |
| Coordinates | 35.62461, -79.08800 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 214.9 ft (65.5 m) |
| Max Span | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 668.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,600 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370024 |