Sr1927 over Scl Rr
Fair Condition47 years old440 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.1 Mi. S. Jct. Sr1101 |
| Carries | Sr1927 |
| Crosses | Scl Rr |
| Coordinates | 35.61796, -79.06261 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 125.0 ft (38.1 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 354.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 440 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370029 |