SH 215-franklin Co over Hurricane Creek
Fair Condition76 years old90 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Franklin |
| Location | 7.1 Mi NE Crawford Co L |
| Carries | SH 215-franklin Co |
| Crosses | Hurricane Creek |
| Coordinates | 35.62998, -93.96528 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 77.1 ft (23.5 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 87.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000M2348 |