Co.rd.#fr75 over Hurricane Creek
Fair Condition85 years old50 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Franklin |
| Location | No Data Entered |
| Carries | Co.rd.#fr75 |
| Crosses | Hurricane Creek |
| Coordinates | 35.64141, -93.96148 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 131.9 ft (40.2 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 269.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 081005000003081 |