SH 215 over Wolfe Pen Creek
Poor Condition89 years old127 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Johnson |
| Location | 5.93 M W Of County Line |
| Carries | SH 215 |
| Crosses | Wolfe Pen Creek |
| Coordinates | 35.68765, -93.60647 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 105.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 127 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000M2349 |