SH 215 over Bowen Creek
Fair Condition76 years old127 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Johnson |
| Location | 6.50 M W Of County Line |
| Carries | SH 215 |
| Crosses | Bowen Creek |
| Coordinates | 35.68669, -93.59661 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 121.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 127 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000M2350 |