Sr1943 over Robeson Creek
Fair Condition52 years old700 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.6 Mi. N. Jct. Sr1939 |
| Carries | Sr1943 |
| Crosses | Robeson Creek |
| Coordinates | 35.70309, -79.10352 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 275.9 ft (84.1 m) |
| Max Span | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 832.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 700 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370038 |