Sr1943 over Stinking Creek
Good Condition50 years old700 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.3 Mi. S. Jct. Sr1939 |
| Carries | Sr1943 |
| Crosses | Stinking Creek |
| Coordinates | 35.68088, -79.09702 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 176.8 ft (53.9 m) |
| Max Span | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 522.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 700 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370036 |