Sr1731 over Northeast Creek
Fair Condition49 years old7,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.7 Mi. E. Jct. Nc751 |
| Carries | Sr1731 |
| Crosses | Northeast Creek |
| Coordinates | 35.85539, -78.93965 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 240.8 ft (73.4 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 712.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,500 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370054 |