Nc751 over Jordan Lake
Fair Condition46 years old8,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.7 Mi. N. Jct. Sr1733 |
| Carries | Nc751 |
| Crosses | Jordan Lake |
| Coordinates | 35.82839, -78.96408 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 245.7 ft (74.9 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 1048.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,000 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370021 |