Sr1726 over Morgan Creek
Good Condition48 years old5,300 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.8 Mi. N. Jct. Sr1727 |
| Carries | Sr1726 |
| Crosses | Morgan Creek |
| Coordinates | 35.86110, -79.01003 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 432.7 ft (131.9 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 1279.4 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,300 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370064 |