Sr1910 over Us1
Fair Condition69 years old400 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.4 Mi.n.jct.sr1011 |
| Carries | Sr1910 |
| Crosses | Us1 |
| Coordinates | 35.64456, -79.01377 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 225.7 ft (68.8 m) |
| Max Span | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 591.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370067 |