Sr1549 over Terrell Creek
Good Condition12 years old320 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.7 Mi. S. Jct. Sr1559 |
| Carries | Sr1549 |
| Crosses | Terrell Creek |
| Coordinates | 35.81512, -79.28936 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 96.8 ft (29.5 m) |
| Max Span | 93.8 ft (28.6 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 268.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 320 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 622 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370108 |