Sr1506 over Terrell Creek
Fair Condition58 years old500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.7 Mi. N. Jct. Sr1557 |
| Carries | Sr1506 |
| Crosses | Terrell Creek |
| Coordinates | 35.80403, -79.31237 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 340.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2010) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370112 |