Sr2314 over Little Indian Creek
Fair Condition68 years old150 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.4 Mi. W. Jct. Sr1009 |
| Carries | Sr2314 |
| Crosses | Little Indian Creek |
| Coordinates | 35.54714, -79.39699 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 34.8 ft (10.6 m) |
| Max Span | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 84.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370217 |