Nc42 over Deep River
Good Condition7 years old1,100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.3 Mi.e. Jct. SR 2306 |
| Carries | Nc42 |
| Crosses | Deep River |
| Coordinates | 35.51985, -79.34850 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 343.8 ft (104.8 m) |
| Max Span | 117.8 ft (35.9 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 1121.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,100 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370019 |