Sr1602 over Hickory Creek
Good Condition31 years old1,800 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | .04 Mi.s.jct.us74a |
| Carries | Sr1602 |
| Crosses | Hickory Creek |
| Coordinates | 35.46816, -82.32589 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 124.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,800 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 622 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890177 |