Us64 over Broad River
Poor Condition69 years old3,100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | .1 Mi.s.jct.us74a |
| Carries | Us64 |
| Crosses | Broad River |
| Coordinates | 35.45129, -82.28716 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 164.7 ft (50.2 m) |
| Max Span | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 607.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,100 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890214 |