Sr1328 over Sweet Water Branch
Poor Condition64 years old710 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | .1 Mi.e.jct.sr1329 |
| Carries | Sr1328 |
| Crosses | Sweet Water Branch |
| Coordinates | 35.36776, -82.58159 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 50.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 710 (2016) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890182 |